Skończyłeś szkołę. Co dalej?
Każdy, kto zaczyna przygodę z rynkiem pracy napotka budzący lęk paradoks: nie możesz znaleźć pracy nie mając doświadczenia, z drugiej strony nie możesz zdobyć doświadczenia nie pracując. P
PODNOŚ SWOJE KWALIFIKACJE
Bierz udział w kursach i warsztatach, rób certyfikaty i dyplomy, a jeśli trzeba idź na studia. Nie tylko pomoże Ci to zdobyć potrzebną do pracy wiedzę, ale także nauczy Cię systematyczności i zaangażowania. Co więcej, nauczyciele i Twoi koledzy ze szkolnej ławy są doskonałym początkiem budowania sieci kontaktów.
ZACZNIJ PRACOWAĆ (W SWOIM STYLU, KROK PO KROKU)
Innym sposobem na zdobycie doświadczenia jest praca za niewielkie (lub żadne) pieniądze. Może nie brzmi to zachęcająco, ale pomoże zdobyć potrzebne kontakty.
BĄDŹ EKSPERTEM W SWOJEJ DZIEDZINIE
Naucz się wszystkiego co jest związane z Twoim zawodem i branżą, w której chcesz pracować. Nie tylko przygotuje Cię to na rozpoczęcie kariery, ale także pomoże Ci zbudować sieć niezbędnych kontaktów i zdobyć wprawę w rozmowach kwalifikacyjnych. Aby stać się ekspertem we własnej dziedzinie, udzielaj się na forach internetowych, czytaj blogi, szukaj grup osób o podobnych zainteresowaniach zarówno online jak i poza siecią. Upewnij się, że znasz kluczowe nazwiska w biznesie, w świecie wirtualnym i realnym, ludzi miejscowych, na poziomie kraju jak i międzynarodowym.
DOBRZE SIĘ ZAPREZENTUJ
Upewnij się, że masz przekonywującą historię do opowiedzenia, która zrobi dobre wrażenie i przekona Twojego przyszłego pracodawcę, że wykonasz każde zadanie w danej dziedzinie. Ludzie będą zadawać Ci masę pytań, więc przygotuj jasne i zwięzłe odpowiedzi, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, jak zamierasz osiągnąć ten cel i co masz do zaoferowania pracodawcy. To jest właśnie ten moment, kiedy masz zabłysnąć zainteresowaniami, umiejętnościami i posiadanym doświadczeniem. Na koniec dodaj kilka słów o przebytej edukacji, a przekonasz każdego, z kim będziesz rozmawiać.
SKUP SIĘ NA UMIEJĘTNOŚCIACH MIĘKKICH
Uniwersalne umiejętności – niespodzianka! mogą się przydać w wielu sytuacjach i pokazują jak dogadujesz się z ludźmi. Przykładem są tzw. umiejętności miękkie, organizacyjne, kierownicze i komunikacyjne. Skup się na technikach motywacyjnych, wielozadaniowością, obserwacją, publicznych wystąpieniach. Zbuduj CV, które emanuje doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi i pokazuje Cię w doskonałym świetle. Jeśli jesteś w stanie pokazać, w jaki sposób umiejętności miękkie przekładają się na nabycie umiejętności technicznych, jesteś w domu.
MIERZ ODPOWIEDNIO WYSOKO
Pomimo tego, że zawsze trzeba mierzyć wysoko, jeśli mowa o karierze zawodowej, zdrowy rozsądek też się przyda. Dopiero zaczynasz przygodę z rynkiem pracy, więc celuj w stanowiska, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom i będziesz w stanie sprostać ich wymaganiom. Wyjaśnij, że mimo braku doświadczenia jesteś pracowity i chcesz nauczyć się nowych rzeczy. Dodaj do tego solidną porcję entuzjazmu, pasji i determinacji.
CIERPLIWOŚĆ
Bądź cierpliwy i przygotowany na to, że możesz zacząć wszystko od początku lub od najniższego stanowiska. Wsunięcie stopy, a potem reszty ciała do biura, w którym chcesz pracować, wymaga wysiłku i zaangażowania. Czasem będziesz zmęczony i zniechęcony, ale jeśli stanowisko, o które się starasz jest tym, co naprawdę chcesz robić w życiu, nie poddawaj się!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz