Jak sobie radzić?
To tylko żarty
Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę wyśmiewanie jest oraz co ono oznacza dla młodego człowieka . Otóż psychologowie są jednomyślni: wyśmiewanie innych jest elementem przemocy.
Wołanie o pomoc
Wyśmiewanie w szkole to żadna nowość i niewiele w tym względzie się zmieniło. W Internecie można znaleźć kilkaset zapytań dotyczących koszmaru na lekcjach wychowania fizycznego, bo ten właśnie nieodłącznie związany z cielesnością przedmiot sprzyja bardziej agresywnym przytykom. Dzieci słabsze, wolniejsze, grubsze, jakkolwiek różniące się od reszty, anonimowo próbują dowiedzieć się z wirtualnego świata jak radzić sobie w tym realnym.
Dzieci zwykle nie dzielą się problemem ze swoim otoczeniem wprost. Wynika to z powodu poczucia winy, porażki, braku wiary, że otwartość w czymkolwiek pomóc, a także obawiają się zemsty ze strony "oprawców". Dzieci jednak wołają o pomoc, aczkolwiek robią to w bardzo zawoalowany sposób, dlatego rodzic musi być bardzo uważny i starać się odczytywać ukryte sygnały.
Czasem winny jest dorosły
Nauczyciele wielokrotnie nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ mają na samoocenę dzieci. Myślą, że popędzaniem, ostrymi słowami są w stanie zmobilizować ucznia do cięższej pracy, niestety zwykle bywa, że dzieje się zupełnie odwrotnie. Także rodzice mogą mieć udział w genezie problemu. Odmienność stroju, fryzury, okularów, brak odpowiedniej higieny sprawiają, że uczeń jest bardziej narażony na ostre i krzywdzące przytyki.
Jest nadzieja
Na szczęście świadomość nauczycieli ma tendencję wzrostową. Wiedzą, że swój wpływ mogą wykorzystać z korzyścią dla dziecięcego rozwoju.
Jest pewne, że dorośli jako pierwsi muszą się otworzyć się na problem. - Rodzice powinni zdjąć swoje oczekiwania i presję z nauczycieli i stworzyć dobry pedagogiczny klimat. Złość i zawiść między rodzicami, dziećmi, a nauczycielami powoduje napięcie, które zostaje wyładowane w różny sposób, w tym przez wyśmiewanie. Często nauczyciele tworzą podziały, na tych którzy uczą się dobrze i gorszych, powoduje to rywalizację i przemoc słowną od uczniów mających problemem z motywacją i uczeniem. Powinno zrezygnować się z porównywania, bo to tworzy zawiść i psuje relacje między dziećmi.
Należy pamiętać, że dziecko znęcające się również robi to z jakiegoś powodu, a i tych może być wiele. - Często wyśmiewają te dzieci, które czują się niedoceniane oraz są niepewnie swojej pozycji w gronie rówieśniczym, mają niskie poczucie wartości.
Jak uniknąć problemu wyśmiewania
Czasem źródłem wyśmiewania może być drobnostka: rude włosy, piegi, ortopedyczne buty. Rodzic musi budować w dziecku poczucie wartości, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko powstania problemu. Ważną sprawą jest także, aby pociechy nie zawstydzać w obecności rówieśników. Prowadzenie za rękę, całusy i roztkliwianie się nad dzieckiem w wieku szkolnym może być już powodem do drwin. Podążanie za nowoczesną modą i kupowanie ubrań z najwyższej półki wcale nie jest koniecznością, ale warto postarać się, aby dziecko nie wyróżniało się szczególnie od innych jeśli nie ma na to ochoty.
Wyśmiewanie jest problemem i dziecko, które jest ofiarą zwykle nie potrafi odeprzeć ataków rówieśników. W związku z tym rodzic i nauczyciel muszą je wspierać, nie zgadzać się by tego typu sytuacje miały miejsce. Należy też tłumaczyć wyśmiewanym, że za "złymi" słowami zwykle kryje się strach lub zazdrość. A przede wszystkim nie wolno zostawić dziecka samego z trudną sytuacją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz